‘The Shape of Water,’ ‘Three Billboards,’ ‘Call Me By Your Name’ Lead BAFTA Nominations

By
Share:

The British Academy of Film and Television Arts – BAFTA for short – announced the nominees for their annual awards this morning, a slate that can traditionally be summed up as “Sort of an Oscar predictor, but British-er.”

For example, Dunkirk and Darkest Hour are particularly well-represented in this group – perhaps more so than we can expect in the Academy Award nominations – with not only the predictable Best Actor nomination but Best Film and Best Supporting Actress nods for Hour, and Best Film and Best Director nominations for Dunkirk’s Christopher Nolan. And there are a handful of nods for the Brit-ccentric Film Stars Don’t Die in Liverpool, which hasn’t made much noise in the States (along with Paddington 2, which hits U.S. theaters Friday, and The Death of Stalin, which is out this spring). And because of staggered release dates, there are a handful of nominations for films like Elle and I Am Not Your Negro that were part of last year’s American awards race.

But the BAFTAs do solidify some emerging awards-season narratives, with multiple nods for The Shape of Water, Call Me By Your Name, and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (including, for the latter, Best Supporting Actor nominations for both Sam Rockwell and the less-heralded Woody Harrelson). And as with the Hollywood Foreign Press Association, the BAFTA voters apparently believe Saoirse Ronan and Laurie Metcalf achieved their nomination-worthy performances in Lady Bird without the help of director Greta Gerwig.

Anyway. Here are their nominations:

Best Film Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie, I, Tonya Sally Hawkins, The Shape of Water Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Actor Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Daniel Kaluuya, Get Out Gary Oldman, Darkest Hour Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Best Supporting Actress Allison Janney, I, Tonya Kristin Scott Thomas, Darkest Hour Laurie Metcalf, Lady Bird Lesley Manville, Phantom Thread Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Supporting Actor Christopher Plummer, All the Money in the World Hugh Grant, Paddington 2 Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Willem Dafoe, The Florida Project Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director Denis Villeneuve, Blade Runner 2049 Luca Guadagnino, Call Me by Your Name Christopher Nolan, Dunkirk Guillermo Del Toro, The Shape of Water Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Screenplay Get Out I, Tonya Lady Bird The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay Call Me by Your Name The Death of Stalin Film Stars Don’t Die in Liverpool Molly’s Game Paddington 2

Outstanding British Film Darkest Hour The Death of Stalin God’s Own Country Lady Macbeth Paddington 2 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers) I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (Producer) Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director) Kingdom of Us – Lucy Cohen (director) Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Best Film Not in the English Language Elle First They Killed My Father The Handmaiden Loveless The Salesman

Best Documentary City of Ghosts I Am Not Your Negro Icarus An Inconvenient Sequel Jane

Best Animated Film Coco Loving Vincent My Life as a Courgette

Best Original Music Blade Runner 2049 Darkest Hour Dunkirk Phantom Thread The Shape of Water

Best Cinematography Blade Runner 2049 Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing Baby Driver Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design Beauty and the Beast Blade Runner 2049 Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water

Best Costume Design Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya Phantom Thread The Shape of Water

Best Make-up & Hair Blade Runner 2049 Darkest Hour I, Tonya Victoria & Abdul Wonder

Best Sound Baby Driver Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Star Wars: The Last Jedi

Best Special Visual Effects Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Star Wars: The Last Jedi War for the Planet of the Apes

Best British short animation Have Heart Mamoon Poles Apart

Best British short film Aamir Cowboy Dave A Drowning Man Work Wren Boys

Rising Star award (voted for by the public) Daniel Kaluuya Florence Pugh Josh O’Connor Tessa Thompson Timothée Chalamet